Array
FİN KOYUNU
Finlandiya kökenli bir koyundur.en büyük özelliği çoklu ve sık doğum yapmasıdır.bu konularda sadece romanov koyunu ile karşılaştırılabilir.fin koyunu 6 aylık yaşta gebe kalabilir ve yılda iki kez doğurabilir.doğum yüzdesi % 250-350 arasıdır. üçüz ve dördüz doğum sıklıkla görülür seyrek olarak yediz de olur. tabii hiç bir şey kendi kendine olmaz.bu işinde temelinde sistem,ciddiyet,özen ve gayret vardır.

1948 yılında finlandiyada fin koyununu iyileştirma amaçlı bir çalışma başlatıldı.
bir ırkı dışardan kan katmadan seleksiyonla iyileştirmedeki kazanç 20 yılda %10 dur.ama azimle devam edince bakın neler oluyor. 1998 yılına gelindiğinde fin koyununun canlı ağırlığı %50, yapağısı %40 ve doğumda kuzu sayısı %30 ,kuzuların erken yaşta verdikleri karkas %35 artmıştı.
acaba bizim kıl keçimizde,pırıt koyunumuzda bu çeşit çalışmalar yapılsaydı neler olurdu.

fin koyunu kök aldığı ülkenin iklim şatları icabı çok sert iklimlere dayanıklı,pek çok hastalığa dirençli bir hayvandır.dünyanın çeşitli ülkelerine götürülmüş ve yerel koyunların döl veimlerini artırma amaçlı melezlemelerde kullanılmıştır.

en başarılı ve verimli olanları,texel,merinos ve dorsetle yapılan melezlemelerdir.

fin koyunun eti yumuşak ve lezzetlidir,pek çok gastronom tarafından aranır,yapılan bir araştırmada fin koyunu pirzolası en yumuşak,sulu ve lezzetli çıkmıştır.annelik içgüdüsü gayet iyi ve ikiz üçüz kuzularına yetecek kadar sütlüdür.her türlü kaba yemi kullanarak enerjiye çevirebilir.

erişkin dişiler 65-75 kilo
erişkin koçlar 80-90 kilodur.

daha hızlı büyüyüp,daha fazla karkas veren kesimlik kuzular için,baba hattında genellikle et cinsi bir koç kullanılır.

www.iledefrancekoyunu.com

Bugün 48 kişi toplamda 289163 kişi siteyi ziyaret etmiştir...