Array
TEXEL KOYUNU
Texel 19. yüz yılda Hollandanın Texel adasında,yerel ırkla lincoln ve leicester kullanılarak geliştirilen bir hayvandır.

Daha sonraları,hızlı gelişip az yağlı yüksek randımanlı karkas elde edilmesi için sürekli bir seleksiyona tabi tutulmuştur.

Texel koyununun en önemli özelliği dikkate değer kas gelişimi ve diğer ırklara göre çok daha az yağlı oluşudur.Amerika Wisconsin Üniversitesi araştırma sonuçlarına göre,texel sahip olduğu genler sayesinde aynı genlere sahip olmayan diğer koyunlara oranla pirzola,sırt ve butta % 6-10 arası daha fazla et,ve %10-14 arası daha az yağ üretmektedir.(myomax altın genine sahiptir)Yine aynı yerde yapılan bir çalışmada texel kuzuların diğerlerinden %15 daha az yem tüketerek,%60 daha fazla canlı ağırlık kazandığı sonucuna varılmıştır.Texelin et ve kemik oranı mükemmeldir.karkasta et oranı fazla,kemikler nispeten incedir.


Bu özellikleri ile texel Avrupanın baskın baba hattı olmuştur.Şu anda İngilterede pazar payı suffolk ırkı ile eşittir.

Üretim sistemleri yün öncelikli et koyunu olan Avustralya ve Yeni Zelenda da bile oldukça popüler ve önemli bir baba hattı olmuştur.


aşağıdaki linke tıklarsanız açık artırmada 6 aylık bir texel koçunun 231000 avroya satılmış olduğunu görürsünüz.bu hayvanda ne gördüler ki bu fiyatı ödediler.

http://www.enteresan.com/haber/en-pahali-koyun-378-000-dolar-degerinde.1a2.4.1.html


Texel kuyunu son derece uysal ve sakin mizaçlı bir hayvandır.


Anaç koyunlar 65-90 kilo
erişkin koçlar 90-120 kilodur.

Kuzular 1.5-2 kilo canlı ağırlıkta doğarlar, ama son derece canlı ve yaşamaya isteklidirler.iyi süt verip yüksek annelik özellikleri taşıyan anneleri sayesinde son derece hızlı büyürler.Sadece sütle beslendiklerinde günde 250 gram,sütle birlikte yem yemeye başladığında 300-350 gram ve 75 günden itibaren yoğun besiye alınırsa 45 kilo canlı ağırlığa kadar günde 500 gram canlı ağırlık kazanırlar.45 kilo ağırlıkta kesilen texel kuzular %55 randımanla gayet az yağlı,aranılan lezzette 25 kilo net karkas verirler.

Texel dişi kuzular iyi bakılmış olmak koşulu ile 5 aylık yaşta 50 kilo geldiklerinde koça verilebilirler.Erişkin koyunlarda doğum yüzdesi % 170-180 dir.

Texel geçtiğimiz yıllarda yerli koyunlarla melezlemek veya saf olarak yetiştirme imkanlarının araştırılması amacıyla ithal edilmişti.Hem saf olarak ülkemize uyum sağlamadılar,hem de kıvırcıkla yapılan çiftleşmelerden doğan melezler,kan parazitlerine dayanamadığından telef olup gittiler,texel maceramız da bitmiş oldu.Ama o yıllardan bu yana hayvana farklı özellikler kazandırıldı,bilhassa parazitlere karşı direnci az olan koyun cinslerinin dayanıklılığını artırmak için kanlarına texel katılır oldu.Benim kanaatim bu hayvanın tekrar ithal edilmesinin ülkemiz koyunculuğuna çok faydalı olacağı yönündedir.

Düşünün,swifter,beltex,tefrom,suftex,romtex,growbulk,greeline şu anda aklıma geliveren, son zamanlarda texel kullanılarak oluşturulan ve ana soylarına göre daha verimli ve dayanıklı olan koyun cinsleridir.Tüm dünyada texel koyununa menfaatlerin getirdiği bir yöneliş var,biz neden geride kalalım.Bence bizim karayaka ve bafra ile çok iyi uyum sağlar.


Pek çok ülke Hollanda texelini temel alarak kendi texelini üretmiştir.Belçika,Almanya,İngiltere,Fransa Amerika texelleri aynı sonucu verseler de, kendi coğrafyalarına rahat intibak için az da olsa bir yerel koyun kanı taşırlar.Buna en güzel örnek Karacabey merinosumuzdur(%5 kıvırcık,%95 alman et merinosu).

Sönmez Süt ırkını yaptık kıymetini bilemedik,Polatlı koyunu bence iyi bir et ırkı ama henüz tam yayılamadı. Texel, Suffolk ve Charolais et ırklarından faydalanarak,karayaka temelli üstün verimli bir et ırkı yapılabilir diye düşünüyorum.Hatta süt amaçlı içine biraz da sönmez katılabilir.Dünyada bunu genellikle doğal şartlara dayanıklı bir yerel koyunu süt ve çoklu doğum özelliği için doğu frizle çiftleştirip,melez kuzuları bir et koçuna vererek yapıyorlar.Bu üçlü melez 4 kuşak sonra stabil hale gelmeye başlıyor,devamında çok sıkı bir verimlilik takibi ve en iyileri seçip çiftleştirmek gerekiyor.Yani oyunun kuralları belli,tekerleği yeniden icad etmeye gerek yok.

Fotoğraflar Amerikan texelidir.
www.iledefrancekoyunu.com

Bugün 85 kişi toplamda 291605 kişi siteyi ziyaret etmiştir...